Приказотерапия: Как с помощта на приказката да променим живота си

Какво съдържа статията:
1. За приказките
2. Възможностите на Приказотерапията
3. Обобщение
4. Примери за приказотерапия
За Приказките
Помниш ли приказките, с които те приспиваха вечер? Сигурно си имал своя, а най-вероятно и любим герой. Дори си се оприличaвал с този любим герой. А знаеш ли, че оприличаването най-вероятно ти помага да вървиш уверено напред?
Интересно, защо с времето забравяме за тези приказки. Забулваме ги с мантия и вълшебствата им остават съвсем скрити за нас. Сещаме се, когато имаме внуци, може би, защото тогава продължаваме тази традиция да приспивамe малките главици с вълшебни истории. Така приказките и героите в тях започват да оформят личностни модели.
А може и да не сме ги забравили. Може приказката, като вълшебна камбана, докато я чуваме да ни поддържа и ни води през тъмната гора ( сложни жизнени ситуации), да ни показва пътища, и отваря врати за чудесни промени. Именно затова приказотерапията в психологията набира такава популярност.
Възможностите на Приказотерапията
Възможностите на този метод са огромни:

Можеш да подбереш вълшебен сюжет за себе си и своите близки, като го използваш като защитен амулет. В терапевтичните приказки можеш да намериш ресурси, за да се справиш с проблеми, да изживееш „замразени“ емоции, и в едно напълно безопасно пространство – да дадеш отпор на хора, които те обиждат, конкуренти, съперници.
В тази статия ще разгледаме преимуществото на приказката и как тя влияе на живота ни. Понакога е достатъчно да се осъзнае в каква приказка и роля е залепнал човек, за да промени хода на събитията.
В днешно време приказотерапията се явява като едно от основните средства на психотерапевтическото въздействие с цел да се коригират различни психически процеси и поведения, както на деца, така и на възрастни.
Все повече психолози, терапевти и треньори използват приказотерапията за изследване на подсъзнанието и съзнанието на клиентите си. Една изключително важна особеност на приказките е, че завършват с хубав край. Приказките предават опит, умения, даден жизнен сценарий, запознават ни с полярните чувства в нас. Повечето приказки са пронизани с жизнени алгоритми и поведение.
Главното достойнство на приказотерапията като метод е в това, че ядрото на всяка приказка е метафора. Именно тя е в основта на психологическото въздействие. Когато човек сам пише своята приказка, той използва своите метафори за живота и своя сценарий.
Обобщение
Да обобщим какво е приказотерапията:
Приказотерапията е самостоятелно написване или обсъждане на приказките на други автори, с цел решаване на проблеми. Приказотерапията за възрастни се отличава само по трудностите, желанията и тревогите. Една и съща приказка може да помогне на различни хора, след като намерят в нея частичка от своите проблеми, да се асоциират с героя и да намерят начини да решат конкретна ситуация.
Примери за приказотерапия
Готов ли си за страхотна промяна? Тогава да пристъпим към извикване на съвпадения и разшифроване на метафорите от приказките, които носим в живота си.
Примери за приказотерапия:
„Герой и анти-герой”
Седни в удобна позиция. Нека има тишина и спокойствие около теб. Ако искаш затвори очи, ако искаш не. Героите ти ще се появат независимо от това.
Представи си магическа страна, в която живеят различни жители. В тази страна може да се срещне всеки един от тях. Не е нужно да го викаш с помощта на съзнанието. Той трябва да дойде сам. Остави подсъзнателното да извика с кого ще се срещнеш. В това време пред теб може да се появят няколко персонажа. Те ще си отиват и ще се връщат, но най-главният ще остане. След това направи кратка пауза (вдишай –издишай, разтръскай рамене), отново се върни и внимателно погледни главния персонаж. Движи ли се, или не? С какво е зает? Какви чувства изразява лицето му? Къде се намира? Сам ли е, или не? След това мисловно се сбогувайте и ако очите ти са били затворени ги отвори.
Сега можеш да си напишеш какво видя. Опиши го. Кой или какво беше твоят герой. Очакваше ли някого конкретно,а се появи друг персонаж? Може би чакаше да видиш Пинокио, а видя Пепеляшка, например.
Посочи какви усещания имаш след като се видя с този герой.
Собствена приказка:

Напиши собствена приказка като се асоциираш с героя. Не се замисляй какво и как, а остави подсъзнанието да напише твоята приказка.
Ползата е, че от подсъзнанието ще извикаш всичко необходимо, за да разбереш основни моменти от живота си и своите ресурси за решения на проблеми.
Универсален сюжет:
Точно сега се опитай да си припомниш, коя приказка ти е била любима в детството. Може да е „Пепеляшка“, „Спящата красавица“, „Емеля глупакът“, или някоя съвсем различна.
Сега се опитай да направиш паралел на това как героинята/героят се държи, какви решения и стратегии използва и как те се съотнасят към реалния живот.
Ползата от това упражнение е, че са важни твоите интерпретации и това с кой от героите ти се отъждествяваш. Може дори да не е с главния герой. Всеки един, даже и в най-известните приказки, може да види и нещо свое, а именно в това е ключът на отговора.
Избери какво искаш да промениш в своя живот. Можеш да напишеш или подбереш приказка с нужни ефекти. Това може да е за отношения, за семейството, за развитие на кариера, богатство.
Ползата е, че може да получиш инструкции какви стратегии да използваш, за да постигнеш промяна. На подсъзнателно ниво си поръчваш отговорите. Трансформация от получените знания и реализация на промените.
Знам, че ако не си специалист ще ти е трудно да разбереш всички тълкувания и направиш правилен стратегически план.
Можеш да се свържеш с мен.
Моля, споделете коментари за вашите любими приказки и какво разбрахте от упражненията.
Вземи лист и химикал, и ИЗТЕГЛИ безплатен мини тест- приказка, направен за прекрасните момичета от "Класна стая за Успешни жени", като натиснеш на картинкта под текста:
Грабни момента и живей със страст!