Какво разбираме за себе си от приказките?
Приказките са пълни със скрити значения и уроци. От една страна, една приказка е внушение за поведенчески модели, правила за живота, за трудни житейски избори и решения - Малката русалка, Емеля, Аленото цвете.
Но от друга страна, всеки характер и самата линия на приказка са метафорично описание на различни житейски сценарии, варианти на съдбата. И те могат да бъдат разбрани, като не само се „плува на повърхността“ на приказката, а е нужно да се гмурка по-дълбоко в тайните на подсъзнанието. Но за това трябва да се научим да разпознаваме символите и подсказванията, скрити в дълбините на метафоричния океан.
Например, приказката "Снежната кралица" описва живота и взаимоотношенията на буквално всеки от нас. И във всеки човек има парче от Кай, Герда или Снежната кралица.

Но преди да прочетете по-нататък, си спомнете тази приказка, както в детството, и почувствайте кой от трите главни герои, ви е бил интересен най-много? Кай, Герда, Снежната кралица? (В приказката има много други интересни герои, но сега разглеждаме само тези три главни).
Чии мотиви и поведение сте разбирали? Кой от тях ви е удивлявал или дразнел с действията си? Лично на мен би беше симпатична Снежната кралица, Герда предизвиквше уважение, но имаше и някакво несъгласие, Кай направо ме вбесяваше с глупостта си.
На пръв поглед изглежда, че това е приказка за велико, истинско приятелство и любов на Герда и Кай. Но нека да се потопим в дълбините на тази история.
Психолозите правят разлика между "зряла любов" и "любовна зависимост", която се счита за "любовна невроза".
В какво е разликата?
Зряла любов – това е "свободен" сценарий на отношенията, когато човек приема партньора си "както е", оценява неговите добродетели и осъзнава своите недостатъци. Той не го превръща в заложник на фантазиите си, на затворник във връзка, жертва, преследвач или спасител.
Любовната зависимост – това е “жесток” сценарий на отношенията, основан на нереалистични очаквания от партньора и желание да го задържим във всякакви отношения.
Най-интересното е, че „зависимостта“ може да бъде от два вида:
Зависимост от избягване(Снежната Кралица)
Зависимост от привличане(Кай и Герда)

Снежната кралица е студена, красива, знае как да съблазни и да получи предмета на своя интерес ... но не е в състояние да създаде близки отношения и не може да се откаже, когато е дошло времето.
Нейният жизнен урок - да се научи как да пуска, ако няма любов, и то без никакви условия и без да се чака благодарностт от бившия партньор или неговата зависимост.
-Но за това тя трябва да се справи със страха от вечната самота.
А за това, от своя страна, тя трябва да се научи как да изгражда топли, доверчиви отношения без манипулация.
Герда - любяща, лоялна, на пръв поглед изглежда, че любовта й преодолява всички препятствия ... но "спасява" този, който сам е избрал да отиде с шейната при Снежната кралица и бързо забравя своята Герда. Тя върви в приказката (през живота) в ролята на „Спасител“, непрекъснато рони сълзи и разказва на всички за нейната „мисия“, предизвиквайки съжаление и принуждавайки другите да й помагат.
Нейният жизнен урок - да се научи да пуска този, който е избрал да си тръгне, и да живее своя живота, а не проблемите на партньора.
Но за това тя трябва да победи постоянния страх, че ще спрат да я обичат и "ще отидат при този, който е по-добър".
А за това, от своя страна, тя трябва да се научи да изгражда искрени отношения, в които тя може честно да говори за собствените си желания, мечти и цели, без страх да бъде изоставена.
Кай - сладък, жизнен, наивен “принц”, който може да се доверява (да довери себе си) на всеки, който е готов да го “приеме”(осинови). Много разнообразен личен живот - първоначално за него се грижи Баба (възрастна жена), а играе с Герда (връстница), след това Снежната кралица (друга възрастна жена, но по-богата) го отвежда, а след това се връща към добрата Герда, а след това ... Интересно кой ще бъде следващият?
Неговият жизнен урок - да се научи да не се оставя “на някого”, а да порасне и да започне да избира с кого да бъде и как да изгражда отношения.
Но за това, той трябва да победи детския страх, че един ден той може да бъде "на никого ненужен"
А за това, от своя страна, той трябва да се научи да поема отговорност за избора на партньор и за своите действия или бездействия в една връзка.

Най-интересното е, че тези три типа жизнени сценария са идеално съчетани помежду си и героите на приказката перфектно съжителстват в действителност. Освен това те се „привличат“ един друг, тъй като взаимно допълват сценариите.
Имайте предвид, че всеки персонаж може да бъде както мъж, така и жена; както партньори така и родители - деца или приятели. Важен е именно психологическият сценарий създаден в отношенията:
Кай и Снежната кралица,
Кай и Герда,
Снежната кралица и Герда.
Не е ли време правилно да препрочетем любимите си приказки, за да се опознаем по-добре?
"Грабни момента и и живей със страст"
източник: Академия стратегического коучинга