Как се изграждат лични граници, за да имаш лична свобода
Как се изграждат граници?
Чрез тази статия искам да се фокусирам върху създаването на граници в отношенията.
Какво ще намериш в статията:
1. Граници на личността – какво е това
2. Как се създават граници в една връзка
3. Поставяне на граници с трудни хора

Лични граници трябва да има всеки човек без изключение. Без тях става невъзможно да се чувства щастлив и самодостатъчен. Много хора, които са оставили личната си свобода и собствените граници, търпят поражения. Както давам пример в статията си за Емоционалното благополучие, когато оставим дома си без защита, без собствени граници, той става обект за лесно нападение и ограбване-разруха. Наистина много хора не успяват да се развият достатъчно, за да се чувстват пълноценни и комфортно. Защото, както казвам, не са сложили границите около “дома си“.
Какво влиза в това понятие “граници на личността”? Как да поставим действително индивидуални граници?
Границите на личността!
Сериозен проблем, който се нуждае от своевременно решение, за да я има емоционалната стабилност. Всеки човек е длъжен в един момент да се обърне към себе си и да се запита в каква посока се движи, дали тя е правилната и здрвословната за него.
Какво включва в себе си понятието “лични граници”?
Увереност в себе си

Известно е, че когато човек твърдо стои на крака, трудно може да бъде „бутнат“ и объркан. Увереността в себе си се гради с години и помага много за изграждането на личните граници.
Увереността има три основни страни:
Чувство на увереност-вътрешното усещане на сила, правота и права
Уверено поведение- характерно за хора със силна позиция и решимост
Решителност-уверено да се взимат определни решения
Обратното на увереност е неувереност, която се характеризира с вътрешен страх, който контролира, отсъствие на вътрешна сила, неспособност да се взимат решения.
Ако човек няма серозни пречки за личностното си развитие и събитията в живота се интерпретират в градивна форма, то усещането за собствено достойнство става естествено. В действителност, обаче, често се случва обратното, когато човек изживява цяла поредица унижения от близки, родители, партньори, сътрудници. И когато още от ранна възраст са наложени чужди модели, които са дълбоко в подсъзнанието, човек израства с тях и не знае как да създаде свои такива и своя територия. И в бъдеще става все по-трудно да се вярва в собствените сили и възможности. Много пъти дори хората изживяват вина, заради желанието да заявят собствената си територия. Това идва именно от ограничителните модели на поведение, формирани с годините.
А обратното-когато човек има реална самооценка и самочувствие-има добра връзка със своето подсъзнание и е наясно какво не е полезно за емоционалното благополучие то увереността е част от живота. В резултат на това и личната територия е ясно формирана.
Усещане за сигурност

Естествено, ако си вътре в дома си, само силните ограждения ще ти дават усещане за сигурност. Така и само силните лични граници могат да създадат усещане за сигурност. Добре оформените и ясни граници на личната индивидуалност създават субективно усещане на комфорт и радост от живота. Много хора искат да създадат спокойствие и да „обградят своя дом“, но не знаят как да го направят. Особено, когато се влиза в конфликт с близки и роднини, границите на индивидуалността се изтриват, стават невидими и човек не се чувства никак добре. Знае се, че колкото повече ценим и уважаваме себе си, толкова по-малко болка и/или зло допускаме.
Приемане на отговорност

Съвсем ясно е, че създаването на граници предполага и поемане на отговорност за случващото се. В собствените граници се живее по собствени закони и правила. Това не означава, че трябва да упрекваш някого, ако не отговаря на тях, просто трябва да се поема отговорност за личния избор, съобразен с тези правила. Понакога в живота има негативни събития: негодувание, недоразумения в семейството, унижения и тормоз, липса на любов или уважение. Всичко това може да повлияе на увереността. Но добре оформените лични граници с ясно определени правила позволяват да поемем пълна отговорност за това, което се случва в живота ни, без да търсим виновния другаде
КАК ДА УСТАНОВИШ ГРАНИЦИТЕ НА ЛИЧНОСТТА СИ
Научи се да казваш НЕ
Способността да се казва „НЕ“ е ценно качество за всеки. Не е вълшебна дума. Помага да се спрат манипулаторите и да се учи човек да обръща внимание на собствените си нужди. Така засилваме границите си, заявяваме позицията си и се защитаваме от влизане на крадци в „дома ни“, тоест, избягваме чуждото отрицателно влияние.
Определяне на цели
Много често говоря за целите. Но наистина не знам дали може един обичащ себе си човек, да постига нещо и да създава свой свят, без да има ясно формулирани цели в живота си. Колкото по-ясно човек вижда своите нужди и желания, толкова по-лесно ще създаде свои граници и ще защитава територията си.
Определи целите си и започни да се движиш към постигането им. Всяка малка стъпка към целта, ще ти дава увереност. А колкото е по-уверен е човек, толкова повече вътрешна сила натрупава. Действайки така ще усещаш ЗНАЧИМОСТ и без разрешение никой няма да нарушава личните ти граници.
Тук се сещам за такива примери от живота, че ако започна да ги описвам, няма да приключа статията. Хора, които оставят себе си в „чужд филм“, нямат никаква лична сила да заяват своето АЗ и територия. НЕ си от тях! Не го позволявай за себе си!
Умение да се отстоява
Умението да се отстоява тогава, когато е необходимо-това е изключителна ценност за всеки характер. Отстояването развива и поддържа индивидуалните граници.
!!!!! Ако човек няма ясни граници, той започва да погубва себе си като личност. Липсата на граници ни води в чужд живот. Ние използваме другите, както и те-нас. Помни-никой не може да създаде и защити личните ти граници, да определи територията ти освен самия ти.
Хоби
Много хора дори не подозират колко е ценно хобито за личностното ни благополучие. Любимото занимание носи със себе си своя характер, гордост, истинско удовлетворение. Разкрива потенциал и индивидуалните граници. Всичко, което носи удоволствие, е в полза на нашата увереност.
Но....
В един момент от живота човек играе много роли и поставянето на границите е в отношения с много хора.
Как да поставим граници в една връзка

За някои може да прозвучи странно, че трябва да се поставят граници в една връзка (казвам го от опит). При мен дойде един приятел и ми сподели, че има нужда от психолог, по-скоро-семеен терапевт, или си мисли да отиде с неговата партньорка да се изповядат пред отец в черква. Попитах какво се случва и каква е причината, а той започна да напада партньорката си и да изкарва себе си най-правия. Дали е така?
Ето ви друга ситуация:
Семейна двойка на психологична консултация. Тя се оплаква, че той постоянно повишава тон, обижда я, а той в отговор казва, че го прави, защото тя постоянно иска да го контролира и не се занимава със своите задължения:
-тя наистина се опитва да го контролира, защото той вече не ѝ отделя нужното време
-той дейсвително ѝ отделя малко време, защото тя постоянно го следи и мрънка за нещо
-тя наистина мрънка и го контролира, защото той не прави нищо от това, което тя иска..
И т.н.....
Подобни ситуации има постоянно и в практиката ми, и в живота. Това е така, защото няма ясно установени правила и лични граници.
Да ПОДЧЕРТАЯ, че поставянето на граници не е за друг човек, а лично за нас самите. Така, както обяснявам в една от моите статии „Защо е важно да имаме емоционално благополучие„, и тук искам да обясня, че ние поставяме границите на собственото си царство, на собствения си дом, а не на на другите. Определяме законите на собствената си територия. Какви ще са законите в съседния дом нас не ни интересува.
За това, в една връзка:
Виж своя статус. Подчинен ли си, равен, или в робство?
Какво си готов да търпиш и какво-не? С какво си съгласен, и с какво-не?
Отговори си какво ще се случи, ако не си готов да търпиш, или не си съгласен.
Запомни също, че не бива да контролираш и да променяш другия човек.
Споделяй как се чувстваш, а не нападай.
Възможно е да се наложи да се сложат нови граници с партньора. Това е нещо нормално. Просто открито да се заявят желанията и да се споделят последиците от нежелано поведение, и нарушаване на личните границите от другия партньор. Но да не създаваме закони за другия, както в примера, който дадох.
Запомни-АЗ не съм ти и Ти не си АЗ, ние сме различни.
Съпругът или съпругата не е собственост. Затова:
Дай на другия човек правото да живее живота си, да прави своите грешки и да си взима уроците.
Уважавай избора на другия, дори и този избор да не ти харесва на теб.
Концепцията „Ти не си аз, Ние сме различни“ дава възможност за изграждане на голямо уважение, разбиране и създаване на здрави отношения.
По този начин бих добавила стоят и нещата с деца и родители.
Граници с трудни хора

Със сигурност ти се е случва да попадаш на такива. Какво имам предвид като казвам трудни. Хора, които безпардонно могат да нарушават границите ти и да ти причиняват болка. Могат да го правят безсъзнателно, или съзнателно. Аз самата мога да дам пример със себе си. За човек, който напълно се опита да влезе на територията ми. Бях дори объркана от силата на „нежно“ навлизане в моето лично пространство. За да го спра, трябваше явно да сложа „табели и бодлива тел“, за да защитя психическото си благополучие.
Това са хора, които не уважават личната територия. В много случаи се оказва, че това е единствената им стратегия на общуване с другите хора.
И така, какво правиш, когато си със сложни, трудни хора, и комуникацията е сложна:
Дръж приоритетите си винаги пред себе си!!!
Едно от най-важните неща с трудни хора е да не забравяш, че твоите желания, интереси и най-вече вие ти самия сте на първо място по важност твоя живот. Ако започеш да се съмняваш в тези неща или в себе си-КРАЙ !
Ако се случи нещо подобно, например след разговор с такъв тип началник или познат и започнеш да се съмняваш в собствената си значимост Ето няколко препоръки:
-Колкото е възможно по-бързо се свържи с твой близък, който може да ти помогне да върнеш увереността си. Това може да са родители, съпруг, деца. Довери им се и сподели какво чувстваш. Не е нужно да разказваш подоробно случката, просто сподели за чувствата си и поискай подкрепа.
-Постарай се да бъдеш откровен със себе си. Може пък ти сам да позволяваш да се навлиза така на територията ти. А може и ти сам да нарушавш по този начин нечии граници. Обмисли, бъд честен със себе си и ако е нужно-направи необходимата корекция.
-Ако пък мислиш, че съвсем е паднала самооценката ти, трудно ти е да намериш посоката си и не знаеш как да действаш, то тогава се обърни за помощ към специалист:
А, за да е всичко ОК,
Бъди в отношения добри, прости, нооо твърди.
Твърди, тоест да знаеш предела на своята територия и да спазваш закони СИ.
Грабни момента и живей със страст!